Find os og følg os:

Hi, what are you looking for?

Analyse

Tallene gjort op: Københavns hoteller fik mareridts-sommer

Med nye overnatningstal for hotellerne i august, kan sommeren gøres op. København var en katastrofe, mens én region så en stigning.

HORESTA har længe ønsket sig en undersøgelse af OTA'ernes forretningsvilkår. (Arkivfoto)
HORESTA har længe ønsket sig en undersøgelse af OTA'ernes forretningsvilkår. (Arkivfoto)

Med nye overnatningstal for hotellerne i august kan sommeren gøres op. Selvom mange turistvirksomheder rundt om i landet nød godt af, at danskerne blev hjemme i højsæsonen, faldt antallet af hotelovernatninger i hele Danmark. Værst stod det til i København, men en enkelt region oplevede fremgang i juli. 

Næsten 2,5 mio. overnatninger mistede det danske hotelerhverv denne sommer sammenlignet med sidste år – endda til trods for, at mange danskere brugte ferien inden for landets grænser.

Det viser tal, som Danmarks Statistik offentliggør i dag.

Danmark gik dermed glip af turismeomsætning fra hotelgæster for flere milliarder kroner i månederne juni, juli og august. 

Seksdages regel var møllehjulet

Tabet blev blandt andet hjulpet på vej af den kritiserede seksdagesregel, fortæller HORESTA’s formand, Jens Zimmer Christensen.

Kravet om minimum seks bookede overnatning for udlændinge ramte særligt Region Hovedstaden, som denne sommer mistede 61 procent af hotelovernatningerne sammenlignet med sidste år.

84 procent af de udenlandske overnatninger forsvandt på det københavnske hotelmarked.

”De store byer var i forvejen ramt af grænserestriktioner, da de typisk har mange udenlandske gæster, og seksdagesreglen satte yderligere forhindring op for de turister, der ønskede at besøge landet og de store byer,” siger Jens Zimmer Christensen.

“Et så stort fald i både gæster og omsætning har naturligvis konsekvenser, og den politiske beslutning har kostet både virksomheder livet og medarbejdere deres arbejde.”

FAKTA: Danske hoteller har mistet mange overnatninger i sommeren 2020 sammenlignet med sommeren 2019

Juni 2020: -1.102.981 overnatninger
Juli 2020: -597.618 overnatninger
August 2020: -779.330 overnatninger
Kilde: Danmarks Statistik/VisitDenmark

Juli blev god for en enkelt region

I modsætning til København, som i juli havde et fald i antal overnatninger på 52% sammenlignet med 2019, steg Region Midtjyllands overnatningstal med hele 17% i sommermåneden.

Region Sjælland havde en minimal fremgang på 0,3%, mens Region Syddanmark og Nordjylland faldt med henholdsvis 7% og 2%.  

Medlemschef i HORESTA, Nadeem Wasi, har et bud på, hvorfor der var så høj en stigning i hotelovernatninger i Region Midtjylland sammenlignet med resten af Danmark. 

“Aarhus er jo en del af Region Midtjylland og var oprindeligt også omfattet af seksdagesreglen. De blev dog hurtigt fjernet, og det har betydet, at Aarhus ikke oplevede samme fravær af overnatninger, som København gjorde. Blandt andet derfor ser vi en stigning af hotelovernatninger i Region Midtjylland,” begrunder han. 

“Generelt er den primære grund til, at sommeren har været rekord-god nogle steder, at mange danskerne ikke har været ude og rejse uden for Danmarks grænser. Så særligt vores medlemmer uden for storbyerne og dem, der er tæt på kyst og natur, har haft glæde af rigtig mange danskeres besøg,” siger Nadeem Wasi. 

FAKTA: I tabellen herunder kan du dykke ned i overnatningstallene for hotellerne i de tre sommermåneder 2020 og sammenligne med samme måneder i 2019.

Hotelovernatninger sommer 2020

20192020ændringprocent
JuniHele landet1.680.600577619-1.102.981-65,63
Region Hovedstaden946.022201.498-744.524-78,70
Region Sjælland82.58745.116-37.471-45,37
Region Syddanmark299.390146.929-152.461-50,92
Region Midtjylland200.990103.749-97.241-48,38
Region Nordjylland151.61180.327-71.284-47,02
  
JuliHele landet2.198.4981.600.880-597.618-27,18
Region Hovedstaden1.169.888561.580-608.308-52,00
Region Sjælland102.770103.0783080,30
Region Syddanmark422.708394.499-28209-6,67
Region Midtjylland252.667297.32544.65817,67
Region Nordjylland250.465244.398-6.067-2,42
  
AugustHele landet1.987.1511.207.821-779.330-39,22
Region Hovedstaden1.115.570484.001-631.569-56,61
Region Sjælland98.22985.218-13.011-13,25
Region Syddanmark359.631295.484-64.147-17,84
Region Midtjylland237.425188.915-48.510-20,43
Region Nordjylland176.296154.203-22.093-12,53
Overnatningstallene for hoteller – alle nationaliteter. Kilde: VisitDenmark/Danmarks Statistik

Danskerne kunne ikke lukke hullet

Selvom nogle virksomheder i det danske turisme- og oplevelseserhverv havde den bedste juli måned nogensinde, er hele sommeren samlet set gået store skridt tilbage.

Til trods for den øgede efterspørgsel i den afgrænsede periode, bød de tre sommermåneder på tilbagegang over hele landet for hotelerhvervet.

Uden for København gik hotellerne mellem 15 og 23% tilbage målt over hele sommerperioden. Og nu hvor danskernes ferie er slut, og restriktionerne er blevet strammet, står mange virksomheder i en utrolig vanskelig situation, lyder det fra HORESTA’s formand. 

”Fremtidsudsigterne er dystre i erhvervet, og hjælpepakkerne er ikke, hvad de tidligere var, selvom situationen på mange måder er forværret,” siger Jens Zimmer Christensen.

“Efteråret har budt virksomhederne nye og strammere restriktioner, og folk bliver hjemme, ligesom vi så det i foråret. Forskellen er nu, at kunderne aflyser mere og længere ud i fremtiden, og derfor er behovet for politisk hjælp kun blevet større,” siger han.

Fik du læst ...

Analyse

De danske destinationer har i år måtte kæmpe hårdt om danskernes opmærksomhed. Vi går tæt på sommerens overnatningstal.

Bag kampagnen

I Covid-19s spæde begyndelse i Danmark trykkede Visit Lolland-Falster på knappen og lancerede deres kampagne ‘Det er måske ikke … men det er tæt...

Portræt

Tonny Skovsted Thorup er manden i spidsen for det nye Destination Nord. Turisme.nu tegner et portræt.

Analyse

Alarmen er afblæst. Der bliver ingen udlejningsgrænse på 35 uger. Aktindsigt afslører, at Erhvervsstyrelsen havde stukket hånden i en hvepserede.

Copyright © 2020 Turisme.nu. Turisme.nu c/o Willmore Lavendelstræde 17 C, 4. DK-1462 København K