Connect with us

Hvad søger du?

Nyheder

Corona sender efterspørgslen på sommerhuse i naturen i top

I krisetider søger danskerne mod det trygge og nære, og det gælder også, når det kommer til valget af ferie, lyder det fra en af landets førende turismeforskere. I øjeblikket er der en stigende interesse for sommerhuse i eller nær naturen.

Danskere ønsker for tiden sommerhuse tæt ved vandet. (Arkivfoto: Chris)
Danskere ønsker for tiden sommerhuse tæt ved vandet. (Arkivfoto: Chris)

I krisetider søger danskerne mod det trygge og nære, og det gælder også, når det kommer til valget af ferie, lyder det fra en af landets førende turismeforskere.

Der er rift om landets sommerhuse, som i disse år er i ekstraordinær høj kurs blandt danskerne. 

Under den aktuelle coronapandemi har særligt feriehuse med kort afstand til skov og vand vundet indpas, og det skyldes ifølge en af landets førende turismeforskere, at danskerne automatisk søger mod naturen, som repræsenterer noget trygt og nært i en usikker tid.

“I krisetider søger danskerne mod det nære, som kan give tryghed i en tid, der ellers er præget af uvished, utryghed og bekymringer,” forklarer Bodil Stilling Blichfeldt, som er turismeforsker ved Syddansk Universitet.

“Det afspejler sig naturligvis også i danskernes feriepræferencer, som i stigende grad inkluderer naturen.”

“En af årsagerne er blandt andet, at danskerne på ny er blevet bevidste om, at det ikke er ufarligt at rejse jorden rundt blandt rigtig mange mennesker.”

“Det har tilført en ekstra dimension til vores generelle syn på naturen, da lockdown har mindet os om, at vi trods stramme restriktioner altid kan tage ud i det blå.”

“Det er en udvikling, som har fået danskernes øjne op for de mange gode oplevelser, der findes i naturen,” siger hun.

Udviklingen i udlejede husuger

Med 19,9 mio. overnatninger blev 2020 det næstbedste år nogensinde for feriehusudlejningen i Danmark, kun overgået af 2019, hvor der var 20,7 mio. overnatninger. Tabellen viser udviklingen i udlejede husuger fra 2015 til 2020.  

201520162017201820192020
I alt589.832625.092649.264651.131691.121652.591
Danmark128.018135.177142.612143.938150.332263.527
Nederlandene13.86516.65518.05716.98118.8115164
Sverige6.9836.5876.4535.9535.572971
Norge22.42221.45919.80117.45817.3224.531
Tyskland400.254426.882442.593445.147475.377368.284
Uoplyst land18.29118.33219.75021.65623.70110.115
Kilde: Danmarks Statistisk

Artiklen fortsætter herunder ↓

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev - så går du ikke glip af noget:

Danskerne vil i sommerhus nær havet

Hos DanCenter bekræfter en ny undersøgelse blandt feriehusudlejerens gæster, at danskerne i højere grad end tidligere prioriterer kort afstand til naturen, når de booker feriehus.

“Vi oplever i øjeblikket, at naturen fylder markant i danskernes valg af sommerhus,” fortæller Kim Holmsted, som er adm. direktør hos DanCenter og formand for Feriehusudlejernes Brancheforening. 

“Vores seneste undersøgelse blandt vores besøgende viser for eksempel, at knap 32 procent vægter en placering tæt på strand højest.”

“Derudover kan vi nikke genkendende til, at danskerne betragter sommerhusferie som en tryg og sikker ferieform.”

“Flere og flere vælger nemlig sommerhusferie til, og i år handler det således om at bevare det store momentum, vi oplever i øjeblikket.” 

“I vinterferien i uge 7 og 8 har vi for eksempel henholdsvis 143 og 220 procent flere danske bookinger sammenlignet med samme periode sidste år, og en række af de mest populære uger omkring påske- og sommerferien er tæt på at være udsolgte,” siger han.

Kim Holmsted oplyser desuden, at danskerne har overtaget op mod 60 procent af de tyske bookinger, som netop er blevet annulleret grundet forlængelsen af den aktuelle grænselukning i Danmark.

Abonnér på nyhedsbrevet

Konvulut

Modtag vores artikler direkte i din indbakke – så går du ikke glip af noget:



(Vi bruger MailChimp til at sende nyhedsbreve. Læs mere hos MailChimp.)

Fik du læst ...

Karriere og navne

Det bliver en erfaren direktør, der den 1. april sætter sig i førersædet for en af Danmarks største destinationer. Peer Heldgaard Kristensen er efter...

Nyheder

En stor investering i nye glamping-løsninger skal gøre det let og lækkert for både garvede og uprøvede glampister på Mariager Camping.

Ordet er dit

Hvis det danske turisme- og kulturerhverv skal overleve, bliver vi simpelthen nødt til at gøre op med danskernes idé om det ’kulturløse leverpostejs-Danmark’, og...

Iværksætteri

Danmark skal være verdenskendt som elbilens fødested, mener iværksætter Jacob Askham-Christensen. Første skridt er etableringen af et Ellert Eventyr og jagten er gået ind...